Skip to main content

Masterclass Tasarım Eğitimi Alın. Başvuru için tıklayın.

Korona önlemleri gereği artık online şekilde devam etmektedir.

Microsoft ve Apple Birleşecek mi?

Merhabalar. Bu yazımda 18’li yaşlardan beri sayıkladığım ve herkesin “olmaz” dediği bir fikrimi açığa vuracağım.

Apple ve Microsoft firmaları bildiğiniz üzere iki tatlı arkadaşın firmalarıydı.

  • Bill Gates – Özgürlükçülük adı altında yıllarca dünyaya nüfuz eden bir altyapı kurmayı amaçladı ve başardı.
  • Stieve Jobs – kuralcı kurumsallık adı altında yıllarca “beğenmeyen almasın” modunda çok kısıtlı özellikleri olan kontrollü bir altyapı kurmayı amaçladı ve başardı.

Şimdi teorime gelirsek “apple ve microsoft bir noktada çıkar ortaklığı ile birleşecek” diyordum. Hala da savunuyorum.

Microsoft ve Apple birleşecek, ortak bir OS (işletim sistemi) geliştirecek. Bu sisteme uygun cihazlarıda üretecek, gömülü OS olarak satacak ve asla kaldırılamayacak. Apple’ın şuan M1 ile başlattığı yapay zeka işlemci ile her şeyi anlık takip edebilecek ve dünyayı dijital bir prangaya vuracaklar. Bu bahsettiğimiz kontrolcülük sistemi çok uzak değil, 20-30 sene içinde ilk filizlerini verecek. Keza dünyada işlemci gücü kadar hızla gelişen başka bir meta yok. Ve bu gelişen meta’nın yeni yüzüde Facebook Meta gibi bir sonuca evrilecek.

 

Şimdiden diğer yenilenen dünyada “önü kesilen teknolojilere” birkaç örnek vereceğim.

Önü kesilen / Kökten kaldırılan teknolojiler

1 – Macromedia Flash

Bu firma (macromedia) anladığınız üzere microsoft ‘a ismen çok yakındı ve ürettiği tüm programlar çok ucuz fiyatlara satılıyordu. Genellikle web ve tasarım üzerine programlar üretse de zirve yaptığı programı FLASH olmuştur. Bu flash adındaki program düzenlenebilir formatta FLA ve çıktı dosyasında SWG uzantısını kullanıyordu. Peki neye yarıyordu bu program? Yıl 2002-2010 arasında flash zirve animasyon programıydı. Bir çok TV programında flash animasyonlar kullanılıyordu. Frame mantığı ile ister elle çizin, ister dinamik spline hareketleri verin ister kaydırma / transform işlemleri yapın çok basitti. Birkaç mouse hareketi ile herşeyi rahatça tasarlayabilir, SWG uzantısını HTML dosya içine koyarak tamamen flash siteler yapabilirdiniz. Bende yaptım haliyle.

Peki bu FLASH niçin kaldırıldı?

Flash programı kendi içinde ActionScript denilen bir alt kod kullanma yetisine de sahipti. Bu AS kısaltması olan ActionScript ile kodlanmış bir flash site, hiç bir dış algoritma tarafından okunamıyordu. O sitede ne var ne dönüyor ne yapılıyor, içerikler neler okunamıyor CRUL edilemiyordu. Yani google, bing, yahoo gibi dev şirketler bu sitelerin içinde ne var okuyamıyordu. Buradan kafanızda birşey uyanmalı şimdiden.

Google artık bu üç şirket arasında en büyüğü ve tek işi data toplamak. Ve karşısında data toplayamadığı bir yayın türü gördü. Vurdu öldürdü. Bunu direk google yapmadı elbette. Ortaklık şirketleri olan Adobe ile gitti Macromedia firmasını satın aldı. O güzelim tüm programları kaldırdı. Böldü parça pinçik başka adlarla sattı. FLASH adındaki o programı da komple kaldırdı.

Hatta şuan google chrome ile içerisinde SWG yani flash olan bir siteye girerseniz özel izin istiyor, bu site güvensiz öğeler içeriyor diye hatalarla sizi kaçırmaya çalışıyor. Kökünü kazır “yasak kardeşim” derdi ama kapitalist sistem asla “kış kış” demez “eg kaka bu” der. Yapanı önlemez yani, onu kullananları kandırır bu zararlı der. Böylece bir flash devrini kapattılar. Gizli hiç bir şey olmamalı “onlardan” anlatabildim umarım.

2 – Fireworks

Fireworks hem pixel hem vektörel hemde HTML düzenleme aracıdır. Hala kullanmaktayım. Adobe illustrator, Adobe photoshop, SublimeText, Notepad++ ve Gif editör programlarının tek bir programda birleşmesini düşünün. Ve oldukça basit bir arayüzle… Peki nerede şimdi fireworks? Yok. Satılıyor çok eski bir sürümü fakat ne yenisi gelir ne eskisinin reklamı yapılır. Tek programı 4-5 ‘e böldüler ve kullanıcı başı yıllık 1000 $ ‘dan satıyorlar. Ne gerek varki tek programa? Buda kaldırılan bir altyapı oldu tarihte.

3 – Gif animasyonlar / SWG animasyonlar

Bu yöntemde de siteye koyduğunuz grafik, yazı, animasyon vb öğreler okunamıyordu. Hareketleri algılanamıyordu. Gizli bir bilgi akışı vardı yani. Bunuda HTML 5 ile gelen çeşitli animasyon kodları ile değiştirdiler. Slider editörlerini çok ucuz fiyata yaydılar. O slider programları bildiğiniz photoshop gibi kapsamlı programlardır basit şeyler zannetmeyelim mesela Revolution Slider, Layer Slider, WP için geliştirilmiş bir çok slider eklentisi böyledir. Size bunu ucuza sattılar, sizde ucuz diye atladınız yeni olana. Peki sonra? Artık tüm slider ve animasyonlarınızın içinde neden bahsettiğinizi okuyabiliyorlar. Gizli bir şey olmamalı “onlardan”.