Skip to main content

Masterclass Tasarım Eğitimi Alın. Başvuru için tıklayın.

Korona önlemleri gereği artık online şekilde devam etmektedir.

Apple Airtag Gerçekleri

Herkese merjaba. Tüm o youtube videoları ve tanıtım reklamlarına aldanıp bir airtag edindim. Şahsi deneyimlerimi birkaç madde halinde paylaşıyorum.

  1. Canlı izleme sağlaması için iPhone kullanan X birinin sürekli 20 metre çapta bulunması, o kişinin konumunun, bluetooth’unun ve internetinin açık olması gerekiyor. Tüm şartları bulmak zor.
  2. İstanbul / Kartal merkez gibi bir konumda deneme yaptığımda, arabaya konulmuş bir airtag en yakın yolda yürüyen yada evinde oturan diğer Apple cihazlara sinyal gönderiyor sürekli bu yüzden aslında Airtag ‘ın konumunu değilde, sinyali alan cihazın konumunu görüyorsunuz. Yakınlarında olduğunu anlayabilirsiniz sadece.
  3. iPhone X lerde 5 metreden daha yakındaki OK İLE GÖSTERİM çalışmıyor. En az iPhone 11 sahibi olmanız lazım ki bu 2021’de 8000 TL demek en az.
  4. Çocuğunuz, eşiniz vesair takip edilecekse, android telefonları varsa olur. Apple kullanan aile ferdinizi gizlice takip edemezsiniz çünkü telefonlarına “yakınınızda bir airtag sürekli sizinle” diye uyarı gidiyor.
  5. Arabaya atayım çalınırsa izlerim kafasındaysanız oda biraz muallak. Arabayı çalan hırsız android kullanıyorsa işe yaramıyor. Çevresinde apple kullanan başka biri varsa onunda 1. maddedeki şartları sağlaması lazım ki gözüksün. Son olarak da arabayı kaçırıp illaki bir sanayi sitesine götürecekler diye birşey yok. Ormanlık tenhaya giderse aracınız yine izleyemiyorsunuz.

 

Özetle arkadaşlar bu alet tamamen şehir içinde, apple ekosisteminin yoğun olduğu yerlerde ve çevrenizdekilerin “konum” “internet” “bluetooth” açık bıraktığı kişiler varsa (üçü birden) çalışan bir alet. Çocuğun çantasına atıp okula göndersen çalışır, niye? Diğer çocuklardan illaki birisi bu 3 şartı sağlar.