Skip to main content

Masterclass Tasarım Eğitimi Alın. Başvuru için tıklayın.

Korona önlemleri gereği artık online şekilde devam etmektedir.

Yazılım

yapay zeka gerçekten zeki olabilir mi?

By Haziran 8, 2021No Comments

Yapay Zeka Gerçekten Zeki Olabilirmi?

Bu sefer ilginç bir felsefe-bilim çakışması ile ilgili düşünürken kendimi bulduğum konuya değinmek istedim. Evet, sorumuz şu:

Yapay Zeka Gerçekten Zeki Olabilir mi?

Yapay Zeka Gerçekten Karar Alabilir mi?

Felsefik olarak, kendini bilen ve amacını sorgulayacak kadar derin bilince sahip olan varlık insandır, insandan kasıt ruhtur, ruh ise insanın kendini bildiği bilinç hali gibi yüzeysel ifade edilebilir.

Peki kendini bilen bir varlık, yine kendini bilecek başka bir varlık üretebilir mi?

Kendini çözememiş bir varlık, kendini kopyalayabilir mi?

Kendini keşfetmeyi bitirememiş, geçmişini dahi keşfedememiş bir varlık, geleceğe dönüp kendini veya daha gelişmişini üretme iddiasında bulunabilir mi?

Bu sorunun cevabını ele almak için yapay zekanın ne olduğunu kökten bilmek gerektiği için özet geçelim.

Yapay Zeka Tanımı: Bir bilgisayarın daha akılcı şekilde 0 ve 1 arası karar vermesini sağlayan yazılımdır. Kime göre daha akılcı? sorusu sorulmalıdır.

Bulanık Mantık Tanımı: Bir bilgisayarın birden fazla data girdisi tipi ile yaklaşık değer hesaplama yöntemine dayanan karar verme yazılımıdır. Yaklaşık değerin uzaklığı sorulmalıdır.

Zeka ve mantık aynı şeyler midir?

Hayır. Zeka, işlem yeteneğini ve çeşitli verileri deneme yanılma ile arşivlemeyi kapsar. Mantık, seçenekler arasından en uygun olanının seçilmesini, veri havuzuna yeni türler ekleme kararı vermesini kapsar.

Yapay zeka örnekleri ve doğru sorular

Yapay zeka için doğru soru tipi örnekleri:

Görüntüde (kamera/fotoğraf) en yoğun renk hangisi? Cevap: Görüntü işlenir, tanımlanmış renkler arasından seçim yapabilir. Yeni bir renk tanımlayıp, isim koyup, bu yeni bir renktir adıda şudur diyemez.

Görüntüde (kamera/fotoğraf) insan varmı? Cevap: Görüntü işlenir, tanımlanmış insan geometrileri arasından görüntü ile eşleşen varmı onu kontrol edebilir. Hiç tanımlanmamış yeni bir insan geometrisi (3d, kontrast veya kontür olabilir) keşfedip, bu bir insan geometrisi ama hiç tanımlanmadı diyerek kendi arşivine ekleyemez. Bunu yapması için mantık gereklidir ki benzerlikleri anlasın. Buna altta değineceğim.

Yapay zeka örnekleri:

Facebook Pixel: Ziyaretçilerin bilgisayarındaki internet geçmişlerini takip ederek facebook firmasının tanımladığı sonuç senaryolarına göre reklam gösteren kapsamlı bir yapay zeka yazılımıdır.

Sanal Hekim: Ziyaretçilerin belirtilerinden yola çıkarak önceden tanımlanmış hastalıklar arasından Evet/Hayır oranlarına göre en çok Evet cevabı çıkan hastalığı sunan yapay zeka yazılımıdır.

Bulanık mantık örnekleri ve doğru sorular

Bulanık zeka için doğru soru tipi örnekleri:

Görüntüde kırmızıya en yakın alanlar nerelerdir? Cevap: Görüntü işlenir, kırmızı olarak tanımlı renk uzayında kırmızı renge matematiksel olarak yakın olan alanları başka bir algoritma ile seçerek gösterir. Burada kilit nokta, kırmızı (#ff0000) alanları göster demedik, kırmızıya yakın alanları göster dedik. Burada karar vermesi gerekti. Karar verme mekanizması da ayrı bir yapay zekadır. İç içe çalışırlar. İç içe örnekleri en altta vereceğim.

Görüntüde kaç insan var? Cevap: Görüntü işlenir, tanımlı insan geometrileri zaten algılanacağından örnek bir rakam ortaya çıkar, buna ek insan geometrisine BENZEYEN (yani bizim belirlediğimiz oranda eşleşme sağlanan) diğer tanımlanamamış geometriler de hesaba katılır ve sonuç elde edilir. Burada yine “insana benzeyen diğer objeler” kısmında ne kadar benzemesi gerektiği gibi konular veya ağırlıklı benzeyen yönlerin karara etkisini yapay zeka ile sağlamalıyız.

Bulanık zeka örnekleri:

Çamaşır makinası çamaşıra göre otomatik karar veriyorsa > bulanık mantık

Bilgisayarın fan hızları ön tanımlı değilde anlık olarak karar ile otomatik ayarlanıyorsa > bulanık mantık

Şimdi sorunun cevabına gelelim.

Yapay zeka gerçekten zeki olabilir mi?

Bir makinaya öğrenmeyi öğretmek mümkünse bile zekilik mümkün değildir. Öğrenmeyi öğrenmek kavram…