Skip to main content

Masterclass Tasarım Eğitimi Alın. Başvuru için tıklayın.

Korona önlemleri gereği artık online şekilde devam etmektedir.

Karton Ev Üretimi

Karton evler, 100 yıl malzeme dayanım ömrü olan üretimi basit ve modüler şekilde tasarlanmış yapılardır. Yapı diyorum çünkü yapı denilebilmesi için herşey düşünülmüş. Siz hâla içinde yaşanabilen tek yeri beton evler mi zannediyordunuz? Mağara, karton ev, bungalov kulübe, beton ev en son gelir. İnsanoğlunun ömrü boyunca en çok vakit geçirdiği yer su kenarları olmuştur. Yani beton ev dere kenarına yapılamadığına göre 🙂

Bu yapı ilginç şekilde üretimi kolaylaştırılmış ve tamiri çok ucuz bir yapılaşma sağlıyor. Depren durumlarını ise direk anlamışsınızdır, tek katlı ve depremde ölüm oranı %0 lara yakındır. Tek sorun evin duvarlarının bir mukavemeti var, eğer ekstra demir malzemeler ile desteklemezseniz duvarların bir çivi ile taşıyabileceği yük kapasitesi 1 KG u geçemiyor. Hatta çivi çakmayı önermiyorlar. Tüm eşyalar zemine basmalı ki sağlıklı kalsın. Bunun dışında başka bir sorunu yok. Kaldı ki dolap gibi kitaplık gibi eşyaların duvara asılması zaten yıllardır önerilmiyor keza vida vb malzemeler ahşap ömrünü doldurduğunda yine sorun teşkil ediyordu.

Beton yapıların sağlıklı yaşam ömürlerinin 50 yıl olduğu varsayılırsa, 100 yıl dayanımlı bu evler bir devrim diyebiliriz. Tek katlı planlanıyor ve kentsel planlama konusundada oldukça başarılılar. Toprağa yük binmediği ve temel atma işlemi olmadığı için doğayı da eşeleyip bozmamış oluyor. Koyduğunuz yerde duruyor. Taşımak isterseniz evin modülleri pata küte sökülüp çıkarılabiliyor.

Karton Ev Görselleri