Skip to main content

Masterclass Tasarım Eğitimi Alın. Başvuru için tıklayın.

Korona önlemleri gereği artık online şekilde devam etmektedir.

Minder Anlamı?

Minder dilimize osmanlı – ingiltere ilişkilerinden geçmiştir. Orjinali yastıktan gelir.

Minder Hikayesi?

Minder, osmanlıda kullanılan sırt yastığına denilir. Birgün ingiliz konsolos elçisi saraya gelir, sene 1800 ‘lerin başı. Adamlar avrupada pisliğe basmamak için topuk icad eden, yıkanmamayı maharet sanan kraliçe ile yönetiliyor. Bizim topraklara bir gelmiş ki… Bekleme odasında sırtını bir yaslar rahat bir yastık bulur. Yaslanır arkasına ve osmanlı ile iyi geçinmenin kendisine daha faydalı olacağına karar verir. Sonra ülkesine döner ve bu yastıktan şöyle bahseder “bekleme odasında beklerken sırtımdaki yumuşak şey beni düşünmeye sevketti, düşündüm ki osmanlı ile iyi geçinmeliyim. O yüzden bu yumuşak yastık gün içinde daha doğru düşünmeyi sağlıyor bunun adına ‘akılcı yastık’ diyelim” demiş.

Sonra aradan zaman geçer saraya yine gelir ve bizim saray hizmetçilerine “i want a minder pillow” der. Bizimkiler anlamaz o ona o ona derken 3 4 kişiye sorup bir ingilizce bilen bulurlar ve adam yastığı tarif eder. Minder istiyormuş adam, yastık yani verin birtane derler verilir.

Daha sonra avrupai isimleri çok seven yurdum insanı yastığa yastık demez gider bizim eşyanın gavur diline girmiş ordan dönmüş halini beğenir ve adı minder kalır.