Skip to main content

Masterclass Tasarım Eğitimi Alın. Başvuru için tıklayın.

Korona önlemleri gereği artık online şekilde devam etmektedir.

Kripto Kaldıraç

Kripto kaldıraç ve kripto paraların oluşturduğu para borsaları dış etkilere normal paralardan çok daha hassas tepkiler verir. Örneğin Elon Musk ‘ın “bitcoin ile ödeme kabul ediyorum” demesi ile %5 artıyor, “bitcoin ile ödeme almıyorum” demesi ile %5 düşebiliyor. Tabi ki şuan rakamlar sembolik, gerçekte çok daha değişken. Bu dış etkilerin kaldıraç etkisi ile birlikte kullanılması durumunda da haksız kazanç elde edilebiliyor. Bu durum sadece bu paraya özel değil, zaten yıllardır dolar euro veya başka paralarda da zaten bu yapılıyor.

Dış Etkiler İle Zenginleşme

Kripto paraların tümü kendinden daha iyi durumdaki paraya güvenerek yükseliyor desek yeridir. Bilişim sektöründen sözü geçen biri kalkıp bir söz etti diye milyonlarca kişi trilyonlarca dolar para kaybedebiliyor. Bu kayıp sırasında insanlar korkup Kripto paralarını bozarken, bu zenginler ise ucuzdan tekrar o kripto paraları toplayabiliyor. Bu yıllardır normal borsada da böyleydi zaten. Aynısı dolarda veya X bir firmanın hisse senedinde de yapılıyor.

Kripto Paraların İddialaşma ve Kumarlaşma Durumu

Kripto paraların piyasadaki kaldıraç işlemleri ile “aşağımı gider yukarımı” oyunu ile gelir sağlama modeli bildiğimiz kumar gibidir. Örneğin: Bitcoin için kaldıraç işlemi yapacaksanız, 10.000 $ lık bitcoin alıp kaldıraç çarpanını seçiyorsunuz. 100 X seçiyorlar örneğin ve bu para birimi düşer veya çıkar diye binevi kumar oynanıyor.

  1. Para düşerse, 100 X seçildiği zaman paranın kaybının 100 katı kazandırıyor.
  2. Para çıkarsa, 100 X seçildiği zaman 100 X katı kazandırıyor.

Yani idda oynayıp, şu maçı X takım kazanır / kaybeder oynamak gibi, bu para kazanır / kaybeder deniliyor ve attığın tutarsa kazanıyorsun.

Tabiki başta ne demiştik? Bu kripto paralar dış etkenlere karşı çok hassas. Kaldıraçlı şekilde “bu para kaybeder” diye oynadıktan sonra o paranın değer kaybetmesi için bir haber yayınlarsanız diğer insanlara zarar ettirerek düşer diyenler kazanmış oluyor.

 


Hatırlatma: Kriptolar Helal mi?

Kripto paralar hakkında helallik haramlık noktasında son gelişmeleri sürekli güncellediğim makaleyi okumanızı öneririm. Bu makaleye göre davranmayınız. Sadece bilgilendirme amaçlıdır. Helal / Haram araştırmasını kendiniz yapınız.