Skip to main content

Masterclass Tasarım Eğitimi Alın. Başvuru için tıklayın.

Korona önlemleri gereği artık online şekilde devam etmektedir.

Her Kripto Paranın Akibeti Budur

Kripto paraların hayat grafiği ve işin sonunun nereye varacağını simüle ettim. Sonuçlar ve ortaya çıkan yeni sorular, sorunlar aşağıdadır.

Kripto Para Hayat Grafiği (Bitcoin alındı)

Burada da göreceğiniz üzere, K O Z şeklinde üçe ayırdım hayatı.

 • K = Kârlı dilim > kripto paranın ilk evreleri > insanların merakla girdiği evre
 • O = Orta dilim > en zirve noktadır yaklaşık 4-5 yılda ulaşılır. İlerde 1 yılda erişilecek.
 • Z = Zararlı dilim > paranın çakılma dönemi

K Dönemi Detayları:

Kripto paranın çıkışı, insanların duyup kârlılık analizi veya fırsat yatırımı ile RİG kurma suretiyle Madenciliğe (mining) girişi. Yaklaşık şu senelerde 3-4 yıl süren bu dönem, ilerde işlemler hızlandıkça kısalacak ve belki 3 ay belki 12 ay gibi kısa sürelerde paranın hayatı başlayıp bitebilir.

O Dönemi Detayları:

Kripto paranın en yüksek değer aldığı dönemdir. Madencilik kârları K dönemindeki kadar değildir, hatta 3-4 kez yarılanma süreci yaşamış ise 10 kata kadar değer kaybetmiş şekilde madencilik devam etmektedir.

Z Dönemi Detayları:

Kripto paranın madenciler açısından kâr bırakmadığı ve ödül sisteminin kapandığı yani “kazma işleminin bittiği” andan itibaren işlemlerin onaylanması için havuza bağlı ekran kartı kalmadığı için o para biriminde hareket edilemeyecek ve para aktarımı olmayacaktır kişiler arasında. Yani kişiler arası para aktarımının yapılamadığı bir para birimi asla kıymet almaz aksine değer kaybeder. Sadece aracı kurumlarca alım satımı yapılan ve para aktarımında yüksek komisyonlar alınan bir para birimi niçin yükselsin ki? Tabiki çakılacak ve alt coinlere dağılım olacaktır. Bu aşamada en üstte bulunan kârlı paralar, her daim yeni çıkan alt coin ‘lere eğilim gösterecek ve sürekli olarak piyasada ALIM-SATIM işlemine mecbur bırakacaktır.

Burada uyanıklığa dikkat edin. Sizi paranızı korumanız için sürekli ALIM-SATIM a yönlendiren bu kurumlar ve ana Kripto para sektörü, sürekli olarak aracı kurumlara KOMİSYON geliri sağlamaktadır. Siz altın aradığınızı ve bulacağınızı zannederken sürekli KAZMAYI SATAN kazanmaktadır.

 1. Diyelim ki; bir para çıktı ve aldınız; takipte etmiyorsunuz kafanız çok basmıyor. Zamanla değerlenir dediniz beklediniz, 5 sene geçti ve para çakıldı. Paranız yok oldu yani. Fakirsiniz artık.
 2. Diyelim ki; bir para çıktı ve aldınız; takip ediyorsunuz düşmeden en yüksek anda satmak hedefiniz. Zamanla değerlendi ve zirvede misiniz yoksa daha yükselir mi bilmiyorsunuz. Satsam mı satmasam mı kararsızsınız. Satarsanız kâr mı zarar mı belirsiz. Bekleseniz kâr mı zarar mı belirsiz. Bu açıdan bu andaki durumunuz Kumar Oynamaya benzer mi benzemez mi?
  1. Eğer “evet bu kumar gibidir” dersek normal birinin dolar alması ve doların yükselecekmi düşecekmi bilinmemesi de kumar olmuyor mu?
  2. Eğer “hayır kumar gibi değil” dersek bu paranın normal paraların 50 belkide 100 katı artıp azalması aşırı bir dalgalanma içeriyor o ne olacak?
  3. Bu bir paranın helalik haramlık noktasında karar vermeden önce sanki dalgalanma oranları ve dış etkenlere verdiği tepkilerin %kaç değişim aralığı gösterdiği ele alınabilir. Mesela denilebilir ki: “X bir haber çıktığında %10 dan fazla değer kazanan veya kaybeden paralar kumara benzer” veya “X bir paranın 1 ay içinde %5 ten fazla değer kazanması haksız gelirdir” vesaire. vesaire. vesaire. Diyanet çalışsın onuda yanlış mı 🙂 Bir formül üretilebilir.
 3. Peki normalde nasıldı? ;
  Siz gider, 50 gram altın alırdınız, saklardınız, aldığınızda 50 lira eden 50 gram altın, oğlunuza miras kalıp 30 sene sonra bozdurduğunuzda gerçek piyasa ederi ne ise o paradan bozdurulur satılırdı. Altınınızın bir ömrü yoktu. Altınınızı korumak için kimseye satmak zorunda değildiniz. Altınınızı korumak için gümüşe sonra platine sonra tekrar altına çevirmek gibi saçma işlemler yapmaz, kimseye de komisyon ödemek zorunda kalmazdınız. Ama bu kripto sistemi paranızı korumanız için bir kaç yılda bir tüm paranızı daha güvenli bir limana çekme zorunluluğu getirir yoksa tamamen elinizden kayıp gidebilir.

 


Hatırlatma: Kriptolar Helal mi?

Kripto paralar hakkında helallik haramlık noktasında son gelişmeleri sürekli güncellediğim makaleyi okumanızı öneririm. Bu makaleye göre davranmayınız. Sadece bilgilendirme amaçlıdır. Helal / Haram araştırmasını kendiniz yapınız.