Skip to main content

Masterclass Tasarım Eğitimi Alın. Başvuru için tıklayın.

Korona önlemleri gereği artık online şekilde devam etmektedir.

Chia Coin

Evet arkadaşlar, başlarda bahsettiğim tüm donanımların kiralanabileceği kripto sektörüne yeni bir coin eklenerek HDD cihazların kiralanmasına imkan verdi. Adı Chia Coin. Tabiki sorunlu kısımları var ve bahsedeceğim. Öncelikle belirteyim, ekran kartı madenciliğine kıyaslanınca çok daha pis işlere alet olunan bir kazım yöntemidir.

Chia Coin Sıkıntılı Noktaları Neler?

HDD cihazların içine dosyalar koyarak kiralamanıza izin veren bu sistemin ilk olarak hangi tür dosyalar yayınladığı belirsiz. Yüksek ihtimalle ve vurgulayarak söylemeliyim ki bu dosyalar şahsi kanaatimce %80 illegal, kumar ve cinsel içeriklerden oluşuyor. Çünkü internet ortamının %80 en çok ziyaret edilen içerikleri cinsel içerikler ve kumar / bahis gibi islama ters içeriklerdir. Deep web den tutunda, özel şirketlerin hosting ihtiyaçlarındana kadar bir çok belirsiz müşteriye hizmet veren bir cihaza dönüştürüyoruz HDD leri.

Özetle adamlar hosting firmalarından hdd kiralamak yerine bu Chia Coin ‘e ait havuza talimat vererek bu islama ters içerikleri sizin üzerinizden anonim şekilde yayınlıyorlar.

Tabiki bu anonim yayınların tek fayfası ucuza hosting olması değil. Anonimlik ve otomatik VPN gibi ülkelerin yasaklamalarını doğrudan atlatan kripto içeriklerin rahatça yayınlanmasına da kapı açıyor. Yani kripto içerikler şifreli olduğu için son izleyiciye erişene kadar kripto çözülmüyor, izleyicinin bilgisayarında cihaz çözüp browserda yayınlıyor ve malum günahlara ortaklık etmiş bir HDD sahibi olarak payımıza düşen Kripto paranızı alıyorsunuz. Tabiki bunun da ülkeler arası güvenlik sorunları doğuracağı aşikâr. Belkide bir müslüman ülkenin askeri planlarını da arşivliyor ve abd hükümeti için saklıyor olabilirsiniz ki bu çok daha büyük sıkıntı demek.

Chia Coin Faydası Varmı?

Az elektrik harcayan bir block chain yapısı kullanması sebebiyle daha çevreci, daha çok kişiye erişim imkanı vermesi ile daha merkeziyetsiz, ucuz donanım ihtiyacı ile herkesin erişebildiği yani daha fazla anonim parçalanmış bir yapıdan bahsediyoruz. İleride düzgün şekilde yapılması planlanan bir çalışma için fikir vermesi adına iyi bir altyapı ve ön çalışma diyelim.

Chia Coin Madenciliği mi Çiftçiliği mi?

Chia Coin, kendisini kazanlara madenci değil çiftçi demektedir. Resmi dökümanlarında böyle geçiyor. Harddiskleri tarla, onları sisteme kiraya verenleri çiftçi olarak niteliyor. Bu sistemi uygun bulmadığımdan nasıl girileceğine dair eğitimini vermiyorum. Ekran kartı iş yükü çok daha fazla olmasına karşın en azından pis içeriklere alet etmiyordu bizi. HDD madenciliğinde / çiftçiliğinde ise durum daha karmaşık ve daha yatırımsız önüne gelenin alet olabileceği ucu açık bir yol.


Hatırlatma: Kriptolar Helal mi?

Kripto paralar hakkında helallik haramlık noktasında son gelişmeleri sürekli güncellediğim makaleyi okumanızı öneririm. Bu makaleye göre davranmayınız. Sadece bilgilendirme amaçlıdır. Helal / Haram araştırmasını kendiniz yapınız.