Skip to main content

Masterclass Tasarım Eğitimi Alın. Başvuru için tıklayın.

Korona önlemleri gereği artık online şekilde devam etmektedir.

Blockchain Nedir?

Blockchain, yani türkçesi blok zinciri. Özet verirsek, şifreleme yöntemleri ile şifrelenmiş HASH dataların, ard arda birleştirilmesi ile oluşmuş büyük veri kümeleridir.

Block ismi nereden gelir? Bu bütün datanın sürekli tüm madenciler tarafından doğrulanması ve sıralı bütünlüğünün korunması sebebi ile bu bir blok halinde düşünülür ve adını bu güvenliği çağrıştıran blok isminden alır.

Chain ismi nereden gelir? Hash verilerin ard arda zaman etiketli şekilde işlenmesi sebebi ile ardaşık bir zincir benzeri data ortaya çıktığı için adını buradan alır.

Günümüzde 150 kadar farklı şifreleme yöntemi vardır resmi bilinen. Resmi bilinen diyorum çünkü aslında sınırı yoktur. Ben kendime özel bir şifreleme yöntemi geliştirebilirim ve bu geri dönüştürülemez olabilir. Fakat bu kadar karmaşık yapılar ancak özel amaçlarla üretilir ve çözümlemesinin zorlaşamsı için iterasyon işlemlerinden geçirilerek kullanılabilir. Bitcoin veya diğer altcoinler de kendilerince seçtikleri bir şifreleme ile dataları şifreler ve zincire ekleyerek devam eder.

Bu sürekli büyüyen zincir halindeki veriyede biz Blockchain diyoruz.

Bu verilerin sürekli doğrulanması, takip edilmesi, senkronize şekilde yayınlanması işlemine de “madencilik” diyoruz. Bir madenci bunları yaparak ödül kazanır ve maden (coin) almış olur.


Hatırlatma: Kriptolar Helal mi?

Kripto paralar hakkında helallik haramlık noktasında son gelişmeleri sürekli güncellediğim makaleyi okumanızı öneririm. Bu makaleye göre davranmayınız. Sadece bilgilendirme amaçlıdır. Helal / Haram araştırmasını kendiniz yapınız.