Skip to main content

Masterclass Tasarım Eğitimi Alın. Başvuru için tıklayın.

Korona önlemleri gereği artık online şekilde devam etmektedir.

Kripto ile Donanım İlişkisi

Önce hiç bilmeyenler için kısa bir özet: bilgisayarın parçaları.

Kripto Para Kazanmak İçin Bilgisayarlar Nasıl Tasarlanıyor?

Örnek olarak ekran kartı madenciliğini ele aldım. Sözde ödül sistemi için kurulmuş rigler havuza bağlı şekilde kendilerine gelen emirleri helal haram demeden gerçekleştirip ödül alıyorlar. Bu kasalarda normalin aksine birden fazla ekran kartı bulunuyor. Zorunlu parçalar dışında parçalar ise takılmıyor.

Kripto Para Havuz Sistemi Nasıl İşliyor?

Bize söylenen: Sadece para transfer işlemlerinin doğrulandığıdır. Fakat aslı böyle değil. Şifreli talimatların ne olduğunu hala kimse bilmiyor. Sözde açık kaynak olan bu havuz görev dağıtım sistemi insanları neye alet ediyor belirsiz.

Aslında olan: Talimat verici illegal iş talep edenlerin çoğu hack ve şifre kırma gibi veya uzak bağlantı görüntü çözümleme gibi bir çok şifreli işlem ister. Havuza ödeme yapar. Havuz ise sözde ödül sistemi ile insanlara sanal para dağıtır. Asıl para ödeyenler gerçek ödeme yapar ve havuzun sahibi kazanır. Madencilerin aldandığı nokta ise tam buradadır. Pool bağımsız anonim değil aksine birilerinin tekelinde bir işlem dağıtım merkezi olarak çalışmaktadır.

 

Kripto Piramidi Nedir?

Kripto piramidi madencilerin en altta yer aldığı, bir üstte işlem havuzunun ve havuz yöneticilerinin yer aldığı, bir üstte ise işlem talep edenlerin yani hükümetler veya bilişim firmaları gibi anonim işçi ihtiyacı olan herkesi temsil eden iş akışıdır. Suç, değer kaybı veya utanç kaynağı olacak işlemler anonim işçilere yani madencilere yüklenir. Madencilere normal host firmalarının alacağı ücretin yaklaşık 1/10 ‘u ödenir ve $ bazında hatrı sayılır para eden bu sanal paralar gün geçtikçe değer kazanır. Aslında değeri olmasa da ilgi arttıkça kur çarpanı büyür ve insanlar para kazanır hale gelir. Sonrasında mı? Sonrasında o para şu yazımdaki gibi bir hayat döngüsü ile sıfırlanır.

EKRAN KARTI MADENCİLİĞİ NE YAPAR?

Yüksek işlem gücü gereken hack, video çözümleme, yayıncılık, oyun sağlayıcılık hizmeti, web hosting işlemci gücü vb türden her işlem için cihazların kiralanmasına izin verir.

HARDDİSK MADENCİLİĞİ NE YAPAR?

Yüksek depolama ve anonim yayın noktası ihtiyacı duyan porno yayınları gibi, siyasi veya deep web denilen derin internet içeriklerinin yayını için tüm dünyadaki anonim madencilerin kazanç karşılığı yayına aracılık ettiği sisteme cihaz kiralamasına izin verir.

WİFİ MADENCİLİĞİ NE YAPAR?

Dünya çapında büyük bir internet ağı oluşturmaya yarar. Bu internet ağı uyduların yeryüzündeki elektronik tüm cihazlardan (IOTyani internet of things altyapısı) ile bilgi almasını, küresel çapta casusluk işlemlerine aracılık etmesini sağlar. Basit bir wifi gibi gözükse de, tüm yeryüzünü kapsayan bir wifi ağı aslında tüm yeryüzünün dinlenebilir olması anlamına gelir.

MADENCİLİĞİN ESAS AMACI?

Madencilik veya çiftçilik gibi masum isimlerle insanlara tanıtılan bu meslek aslında ilginç olayların sadece görünen tarafıdır. Bunca milyon dolarlık donanımlar ve dünya çapında anonimleşmeye izin veren blockchain altyapısının bir anda 7 yıl gibi bir sürede türeyip herkese para kazandıran bir hale gelmesi tabiki göze hoş gelse de altında gerçeği aramak şahısların sorumluluğuna bırakılıyor. Burada da “üzümünü ye bağını sorma” devreye girince kimse ne yaptığında habersiz şekilde legal illegal bakmaksızın işlemlere yardımcı oluyor bilgisayarı ile.

Şimdi dikkatlice bakarsak madenciliğin dünyadaki yerini, gelecekteki yerini ve ne tür işlemlerden para kazanıldığını daha net geniş perspektifden anlayabiliriz.

 

Madencilik Sadece Bilişim Suçlarına mı Yarıyor?

Hayır madencilik büyük firmaların şu amaçlarına da hizmet eder:

  • Ellerinde stok kalan ürünlerle bir kazım sistemi kurarlar ve insanlar para kazanma ümidi ile bu stokta kalmış milyonlarca elektronik parçayı çılgınca paralar yatırarak satın alır.
  • Elektronik üreticilerinin aslında içine nasıl bir sistem gömdüğü bilinmeyen parçaları satın alınır, sölenene inanan insanlar onları internete bağlı şekilde 7/24 açık bırakır ve karşısında birkaç dolar gibi komik rakamlar için ne işlem yaptığına bakmaksızın bilgisayarları ile her türlü pis işe alet olur.
  • Eski ve yeni tüm elektronik cihazlar bu sistemden para kazanma ümidi ile internete bağlanır ve dünya çapında bir stok / tüketim kontrolü sağlanır. Daha da ileride harddisk gibi sıradan parçalara bile kablosuz internet ünitesi dahil şekilde satılarak denemeler yapılacak, siz istesenizde istemesenizde küresel bilişim şirketlerinin cloud diski haline geleceksiniz.
  • İnsanların satın aldıkları donanımlar eskiden 5-6 yıl onlara yeterken bu sistem ile sürekli yeni donanım satın alınması gerekir hale getirilmiştir. Sürekli yeni ve daha kazançlı olduğu düşünülen parçalar satılır, eskileri çöp olur. Çöp olduğu düşünülen bu parçalar ise işin sonunda yine bu firmalara bir şekilde büyük oranda döner ve değerlendirilir.
  • Quantum Pc gibi veya bilmediğimiz bir çok gelişimin aslında hazır fakat piyasanın hazır olmadığı bu dünyada, kâr getirisi vaadi ile tüm dünya bu yeni bilgisayar altyapısına zihnen yaklaştırılır, donanım bilgisi küresel çapta kazandırılır. Dolaylı yoldan büyük bir reklam kampanyasıdır aynı zamanda bu işlemler.

Kripto Paranın Güvenli Hali Mümkün mü?

Tabiki evet, kripto paraların özü daha güvenli ve aktarılabilir bir para olmasıdır. Merkeziyetsizlik iddiası peşinde güvensizliği de getirmektedir bu doğru. Fakat başka bir açıdan bakarsak aracı para ile para kazanan banka kurumlarını devre dışı bırakmaktadır. Paranın özü itibariyle insan her türlü parayı günah aracına çevirebilir. Bu kripto paraların sıkıntılı paralar olduğu anlamına gelmez. İnsanların keskin zekası ile herşeyi kendilerine alet ettiğini gösterir.

Normal para ile faiz / kredi işlemleri yürütülüyor, normal para almak vermek caiz değil diyebilir miyiz? Hayır.
Kripto para ile illegal işler yapılıyor diye caiz değil diyebilir miyiz? Hayır.
Bugüne kadar normal para ile hiç illegal işlem yapılmıyor muydu ki bugün ilk kez karşılaşmış gibi o illegal işleri kripto paraya yüklüyoruz? Kripto para “takibi zor” olması ve “anonim katılımcılara hediye dağıtılabilmesi” yönüyle illegal işlere daha müsaittir. Tek fark bu.

Devletler çıkıp güvenli blockchain ağlarını kurduklarında ve tüm ticaret bu blockchain üzerinden gerçekleşecek dediğinde ve kağıt para kaldırıldığında, dükkanlar kabul etmediğinde bunca kaçtığımız bu sistem burnumuzun dibinde bitecek. Hazırlıklı olmak gerekmez mi?

Helallik açısından işlemleri takip edilebilir bir blockchain yapısı kurulması, illegal iş emirlerine alet olunmadan kazanım elde edilebilen bir ağ oluşturulmasında bir sorun varmıdır bu araştırılmalı.


Hatırlatma: Kriptolar Helal mi?

Kripto paralar hakkında helallik haramlık noktasında son gelişmeleri sürekli güncellediğim makaleyi okumanızı öneririm. Bu makaleye göre davranmayınız. Sadece bilgilendirme amaçlıdır. Helal / Haram araştırmasını kendiniz yapınız.