Skip to main content

Masterclass Tasarım Eğitimi Alın. Başvuru için tıklayın.

Korona önlemleri gereği artık online şekilde devam etmektedir.

Din

Netflix mesih (messiah) dizisi hakkında

By Kasım 28, 2021No Comments

Mesih dizisi ne anlatıyor?

Hiristiyanların bozulmuş inciline ve bozuk inançlarına göre şekillenmiş bir mesih algısı ortaya konuyor. Aslında bildiğimiz gibi mesih başka kişi, mehdi başka kişidir. Dizide izledikçe “bu mesih mi mehdimi” karmaşası yaşayacağız. Çünkü ne asıl islami kaynaklardaki hiç bir şeyi yapmıyor farklı farklı şeyler yapıyor. Dizinin sonunda da bir çok yaptığı iş yalan çıkıyor, beklediğimiz üzere. Diziyi çeken gayri müslimler zaten bu normal.

Dizide bazen izleyiciye “bu kişi gerçekten mucizevi” dedirten, bazende “bu adam dolandırıcı” dedirten çelişkili çekimler bulunuyor. Yönetmenin de kafası karışıkmış diyeceğim ama bunca masraf kafası karışık bir diziye ayrılmaz. Heleki müslümanların fikirlerini değiştirme ihtimali olan bir kapı bulmuşlarken asla. Bu makaleyi yazarken henüz 1. sezon yayınlandı 2. sezon daha yayına girmedi.

Dizide bir genç, sürekli halka sesleniyor, asla “ben mesihim” demiyor buna dikkat. Çekim tekniğinden de anlayacağımız üzere hep çevresindeki insanların bu kişiye bir “mesih” yada “mucize adam” yakıştırması var. Kaldı ki bu eğilim herkeste pskolojik olarak vardır, bir kurtarıcı bekleyişi yani.

İslamofobi yaşayan gayrimüslimler “mesih” diye bir dizini neden çeker?

Tabi ki önce yükseltip sonra birden aşağı bırakarak zihninizdeki “mesih” fikirini değiştirmek için. Avrupa da kıyametin yaklaştığını az çok seziyor, bu amaçla artık yavaş yavaş islami kaynaklardaki ve hadislerden gelen bilgileri lekeleyici diziler çekmeye başladı. Onlarda bunun adı armagedon savaşı. Armagedon, mesih, mehdi, deccal, hepsi farklı kavramlar.

Ayette de geçtiği üzere hatırlatalım:

Sen onların dinlerine uymadıkça yahudiler de hıristiyanlar da senden asla memnun kalmayacaklardır. De ki: “Asıl doğru yol ancak Allah’ın yoludur.” Eğer sana gelen ilimden sonra onların arzularına uyarsan, bilesin ki artık Allah sana ne dost ne de yardımcı olacaktır. (bakara 120)