Skip to main content

Masterclass Tasarım Eğitimi Alın. Başvuru için tıklayın.

Korona önlemleri gereği artık online şekilde devam etmektedir.

Dijital paralar yani şuan 2022 ‘de en bilindik adıyla Bitcoin ve benzeri paralardır. Bu yazımda kısaca öngördüğüm dijital paranın risklerini ele alacağım.

Öncelikle konuyu dağıtmamak için sırasıyla içindekiler kısmını verelim:

  • Dijital para nedir
  • Dijital para nelere kapı açacak
  • Dijital para / dijital hükümet ilişkileri
  • Dijital varlık kısıtlamaları
  • Dijital para kısıtlamaları

Dijital Para Nedir?

Bildiğimiz para ile benzer gözükse de, kağıt yani elde tutulan fiziki paranın yerine geçecek olan sistemdir. Bu sistemde paranız dijital CLOUD ortamdadır. Yani aslında o para asla sizde değildir. Siz o parayı kullanabilen “yetkili kullanıcı” durumundasınız. Yetkili kullanıcı değiştirilebilir veya o varlık 1 saniyede başka birinin varlığına katılabilir. Dijital para anında alışveriş imkanı sunar ve bazı şeyleri kolaylaştırabilir. Telefonunuz, saatiniz, deri altı implantınız kredi kartınız gibi ödeme yapmanıza izin verir.

Dijital Para Nelere Kapı Açacak?

Dijital bir hata ile tüm varlığınız sıfıra (0) inebilir. Zaten dijital kayıtları esas alan ve fiziki hiç bir “para varlığı” ispatı olmayan ortamda size sözümona bir “kaza” sebebi ile paranız sıfırlandı diyebilirler. Bunu tabiki sistemin güvenliği için asla “sıradan vatandaş” a yapmazlar. Sıradan vatandaşın güvenine, sorgulamadan çalışmasına ve köle olduğunu anlamadan köleliğe devam etmesine ihtiyaçları vardır. Bu sözümona dijital kazalar sadece kritik konumdaki kritik işlerden sorumlu kişilerin başına gelir 🙂

Dijital Para ve Dijital Hükümetler

Dijital paranın fiziksel parayı yok etmeyi amaçladığını anladık tamam. Dijital hükümet neyi yok etmek için kurulacak peki?

Dijital hükümetler de aynı dijital paraların aslını yok ettiği gibi gerçek hükümetleri yok etmek için kurulacaktır. Yakındır.

Örneğin bir senaryo kuralım ve düşünün bakalım uzak mı yakın mı: Bugün amerika merkezli bir kuruluş kalkıp dese ki: “amerika ve avrupa birliği ile anlaştık, isviçre merkezli ilk dijital hükümeti kurduk. Para birimimiz World Coin (isimi atıyorum). Paramızın borsadaki kısaltması WC 🙂 … Bu para birimi eşittir (=) 10 amerikan doları ($). Ve hükümetimizin ilk kuralı şudur “isteyen devletinden bağımsız bu dijital hükümete bağlanmak için online hesap açarak dijital vatandaşımız olabilir, parasını dijital ortama havale yapabilir. Bu hesabı açıp en az 5000 $ aktaran kişilere de ücretsiz tüm dünya ülkelerinde geçen Dijital Vize 1 yıllık hediye.”

Ne olur bu durumda? Gerçek hükümetlerin merkez bankalarında tuttuğu fiziki altın, para ve benzeri metalar bir anda buraya akar. Bu bankalar kurulu vesair şeylerle yıllarca yürütülen kurumsallık ve bürokrasi sadece bir gecede delinir geçilir. ABD ve AB nin varlığını kabul ettiği bu dijital hükümet dünyanın yeni devleti olur tabiri caiz ise. Birde vatandaşlık kartı üretip gök kuşağı (LGBT renkleri ile) üstüne isimleri basıp NFC kartı gönderdi mi iş tamamdır.

Açık konuşayım 1 gecede tüm dünyayı takla attıran bir dijitalleşme gerçekleşir. Herkes ertesi sabah bir uyanır ki 1 WC = 10 $, ertesi gün 1 WC = 20 $, ertesi gün 1 WC = 50 $ derken, “beyler tren kaçmadan binelim” diyen zenginler direk içine atlar ve hükümetlerin kasasında 1 kuruş kalmayıp piyasalar durana kadar bu dijital hükümete güç veren milyonlarca kişi çıkar.

Gerçek Hükümetler ne yapacak peki bu durumda? ABD ve AB ile anlaşmak zorunda kalacak, sözüm ona bu bağımsız dijital yeni dünya hükümeti ile anlaşarak, kendileri “şube hükümet” konumuna girecektir.

Tabi ki gücü olan Rusya gibi ülkeler, milliyetçiliği ağır basan bazı hükümetler “giden gitsin biz devam” diyecektir ama güçlerini büyük oranda kaybedecekler. Sonrasında ise dijital hükümet kısıtlamalara ve sosyal sınıflandırma gibi yazılımsal modülleri devreye sokarak insanları fark ettirmeden sınıflandırıp, ticari, kültürel, ahlaki, dini ve fikri kategorilere bölerek yeni dünya düzenini kurmak için ilk adım olan “kilitli para” sistemlerini devreye almaya BAŞLAYACAK. Başlayacak diyorum çünkü buda sonuçta bir devrim olacak, tepki alacak, ufak ufak yerleşip istediklerini elde etmeye çalışacaklar.

Dijital Varlık Kısıtlamaları

Hükümetlerin şimdi bile dijitale taşıdığı tapular, fiziki ev araba ve diğer arsa gibi dünyevi şeylerin “sahiplik belgeleri” artık online ortamda tutuluyor.

Peki bu varlıkların alım-satım işleminde “statü kilidi” uygulanmaya başlarsa ne olur?

Kişiler doğdukları bölge, dijital soy ağaçları ve dijital para miktarlarına göre sınıflandırılır. Örnek istanbul ‘da kadıköyde oturanlar sözde “güvenli bölge” oylaması yaparak “istanbulda doğmamış + bankasında 100.000 $ ı olmayan + yüksek lisans bitirmemiş” kişileri bu bölgede istemiyoruz deseler. Dijital hükümette buna altyapı sağlasa ve “statü kilidi” koyarak bu bölgeden ev, arsa satışına bu şartları getirse. Oraya kim gidip yaşayabilir?

Bunun bir diğer varyasyonu da doğrudan paraya kilit koymaktır aşağıda anlattım.

Dijital Para Kısıtlamaları

Paralar sosyal sınıflara göre değişebilir buda bir seçenek. Üstte anlattığım gibi World Coin (WC) sınıflara göre ayrılıp = WC-A , WC-B , WC-C gibi 3 sınıf olsa.

WC-A = 3 x WC-B   /   WC-B = 3 x WC-C gibi bir kur hesabıda konulsa. Fakat Para birimlerinin farkı sebebi ile bazı ürünler para birimi kilidine takılsa…

Mesela ev alacaksınız ama kadıköydeki evler 100 adet WC-A parasına satılıyor. Siz alt sınıftasınız ve 300 WC-B paranız olsa dahi gidip 100 WC-A lık evi kur çarpanı ile karşılamasına rağmen alamazsınız. Kısacası “senin paran burda geçmez” sözünü hayata sokmaları an meselesi olur.

Uzun lafın kısası: Dijitalleşen herşey, o sistemi kuranların tekelindedir. Asla adil olamaz. Dijital para ve dijital hükümetler insanları adım adım köleleştirmek ve burjuva takımının işçileri haline getirmek için yeni bir girişim hareketidir. Dikkat etmeliyiz. Milli bir meseledir.